Daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti v roku 2015

dan z prijmuDaň z príjmu z predaja nehnuteľnosti je štátnou daňou, ktorú ukladá štát na základe zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Ide v podstate o daň za zisk z predaja Vašej nehnuteľnosti.

Daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti sa v daňovom priznaní zaraďuje medzi ostatné príjmy (§ 8 zákona – príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností).

Daňové priznanie musia podať fyzické osoby (občan, podnikateľ) aj právnické osoby, ak v priebehu roku 2014 (od 01.01.2014 do 31.12.2014) predali nehnuteľnosť.

Od dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti ste oslobodený v prípade, že ste boli jej vlastníkom dlhšie ako 5 rokov pred jej predajom.

Platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti taktiež nemusia osoby, ktoré spĺňajú obe nasledujúce podmienky:

získali nehnuteľnosť do vlastníctva pred 01.01.2011 (teda najneskôr do 31.12.2010 boli zapísaní ako vlastníci nehnuteľnosti), a zároveň v nej mali prihlásený trvalý pobyt najmenej 2 roky pred jej predajom.

Ďalej sú od platenia dane z predaja nehnuteľnosti oslobodené príjmy z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov), alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.

Daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti sa platí z rozdielu medzi obstarávacou cenou, t.j. cenou za ktorú ste nehnuteľnosť kúpili, a cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť predali. Do obstarávacej ceny si môžete započítať aj preukázateľne vynaložené náklady súvisiace s touto nehnuteľnosťou, ako napríklad výdavky spojené s rekonštrukciou nehnuteľnosti, odmenu znalca či právnika/advokáta, províziu realitnej kancelárie, a iné náklady, musíte však mať doklad o ich zaplatení. Ak by obstarávacia cena spolu uvedenými nákladmi bola vyššia ako cena, za ktorú ste nehnuteľnosť predali (vznikol by tak záporný rozdiel), neplatí sa žiadna daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti.

Pre fyzické osoby a právnické osoby existujú samostatné tlačivá na podanie daňového priznania. Vyplnené daňové priznanie sa podáva najneskôr do 31.03.2015 (tzn. od 01.01.2015 do 31.03.2015). Sadzba dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti je 19 %, 22% (príp.25%). Do 31.03.2015 je nutné vykonať aj úhradu vypočítanej dane.

Príspevok bol vložený Pre kupujúcich, Pre predávajúcich. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

21 Responses to Daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti v roku 2015

 1. Dobry deň
  Prosim Vas o radu chcem predat nehnutelnost ktorej 1/4 vlastnim 27 rokov ale dalsiu stvrtinu som zdedila a nevlastnim ju 5 rokov ako budem platit dan

 2. Dobry den,

  Poprosil by som Vas o radu ohladom predaja nehnutelnosti. Kupoval som holobyt a pocas 2,5 pol roka som do rekonstrukcie vratane pevnych casti( kuchyna, vstavane skrine, klimatizacia) investoval dalsich 30 000. Doklady o zaplateni bohuzial uz nemam. Ale znalecky posudok zodpoveda investovanej cene do nehnutelnosti. Moja otazka je ci staci zanlecky posudok aby ma odbremenilo od platenie dane z predaja nehnutelnosti. Dakujem

 3. Renata says:

  Dobry den.Chcem sa opitat ziskala som nehnutelmost darovacou zmluvou a teras ho predavam pritom mam tam trvaly pobyt,predavam to za 13000e viete mi poradit ci budem platit dan ak ano kolko dakujem

 4. eva račková says:

  Dobrý deň.
  manželova matka má 91 rokov, môj manžel je jediným dedičom a v nehnuteľnosti má po nebohom otcovi podiel 1/4. Vzhľadom na matkin vek uvažuje, čo by bolo výhodnejšie nehnuteľnosť darovať alebo zdediť a aký je tam rozdiel:
  – pri darovaní je poplatok u notára za vyhotovenie darovacej zmluvy ak ju vyhotoví notár, ak nie, tak iba poplatok za overenie podpisu a za vklad do katastra – moja otázka je, kedy sa môže darovaná nehnuteľnosť predať bez daňovej povinnosti – AJ IHNEĎ ALEBO Až PO 5 ROKOCH
  – pri dedení sa platí poplatok u notára za dedičské konanie + za vklad do katastra
  Moja otázka znie, kedy môže zdedenú nehnuteľnosť predať bez daňovej povinnosti, či aj ihneď alebo až po 5 rokoch od nadobudnutia dedičstva a či je nutné, aby mal manžel trvalé bydlisko na adrese zosnulého (predtým to boli 2 roky, teraz je to už zrušené) čo je nelogické keďže sme manželia 43 rokov a máme obaja trvalé bydlisko v spoločnom byte na inej adrese
  Ďakujem za odpoveď, pozerali sme poradne na Google od rôznych právnikov a výklad bol rôzny, jedná sa hlavne o nutnosť trvalého bydliska v mieste nehnuteľnosti a daň z predaja, pekný deň

  eva račková

 5. Milan says:

  Dobrý den prajem… Nastala u nas takato situacia. Mamka je na dôchodku, odkupila od družstva byt, v ktorom žila a platila ho 30 rokov priebežne. Odkupila ho 19.9.2011, za 6350eur.Momentalne ho má možnosť predať za 66000eur.. Nedavno zdedila dom po rodičoch, pričom sa s jej bratom dohodli u notara, že bratovi vyplatí 15000 eur, do ôsmich mesiacov od terajšej sučastnosti a dom ostava v jej vlastníctve.Mamka chce celkovu ziskovu sumu, z predaja bytu, investovať do zobydlenia domu,teda rekonštrukcie a zároveň vyplatiť svojho brata.Naša otazka znie: ak preda mamka byt a všetko investuje do svojho zdedeneho domu aby mohla ako tak v ňom fungovať + vyplatí svojho brata prostredníctvom banky(aby mala doklad)je potrebne podavať daňove priznanie? ak ano tak Vas velmi pekne prosím o odpoved kedy ho podať a kolko bude platiť… resp. uzna daňový urad bločky(daňove doklady) a faktury?? Velmi pekne Vam Dakujeme.. S úctivým pozdravom M.Križka
  ▶ Zobraziť citovaný text

  • Vladimira says:

   Dobry den,
   ked kupim existujuci podiel v druzstve za 50 TEUR, nasledne byt odkupim od druzstva za 500 EUR a chcem byt predat za 55 TEUR, z coho budem platit dan z prijmu?
   a) 55 TEUR minus 500 eur?
   b) 55 TEUR minus 50 TEUR minus 500 EUR?
   c) 55 TEUR?

   dakujem

 6. Marcela says:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať predávam byt ktorý mám v osobnom vlastníctve od roku 2006 viem že daň nemusím platiť. Ale musím podať daňové priznanie??? Ďakujem za odpoveď.

 7. Eva says:

  Dobrý deň, prosím o radu, ako je to s daňou za predaj pozemkov – ornej pôdy, ktoré som zdedila v roku 2010 po otcovi, ktorý bol vlastníkom uvedených pozemkov dlhšie ako 5 rokov.
  Ďakujem.

 8. Pavel says:

  Dobry den,

  mam vo vlastnictve byt uz stvrty rok, v maji buduceho roku to bude 5 rokov. Tento byt planujem predat este v ramci stvrteho roku za nakupnu cenu cize bez zisku. Som v tomto pripade oslobodeny od platenia dane z predaja nehnutelnosti a zaroven nie som povinny yplnat danove priznanie? Dakujem za odpoved

 9. Štefan Suchánec says:

  Dobrý den, jsem občan ČR. Chci se prosím zeptat jak zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti v SR.
  1.) V roce 1987 mi rodiče darovali starou srubovou chalupu.
  2.) V roce 2012 a 2013 po smrti rodičů jsem zdědil pozemky.
  Vše bych chtěl teď prodat jednomu zájemci. Budu platit daň i z chalupy když ji vlastním více než 5 let, ale nežil jsem v ní ? Pokud by byla chalupa od daně osvobozená a platil bych daň jen z pozemků, je třeba vyhotovit 2 kupní smlouvy? Případně kde, v SR nebo v ČR.
  Děkuji za odpověď

 10. Magdaléna says:

  Prosím o odpoveď na otázku : po uplynutí 5 rokov od nadobudnutia dedičstva po nebohých rodičoch predávame ( 3 sestry ) domček . Sme povinné každá priznať daň z nehnuteľnosti ? Nie sme od dane oslobodené ? S mamkou, ktorá zomrela pred piatimi rokmi sme už dlhú dobu nebývali, ale sme sa o ňu denne starali.

 11. Juraj says:

  Prosím o radu. V 2000 mi darovala dom moja mama, kde som mal trvalé bydlisko 25 rokov.. v 2002 som dom predal, a kupil som nám byt.V 2006 ma vyzval daňový úrad na zaplatenie 60000sk dane. Odvolal som sa a žiadal o odpustenie dane 2 x, nakolko som bol dlhodobo nezamestnaným. Zamietli mi to. Daň som nezaplatil. Teraz v roku 2015 ma znovu vyzvali na zaplatenie. Musím zaplatiť túto daň?

 12. Pavol C says:

  Ako NGO sme predali nehnuteľnosť v r. 2015. nadobudnutá bola v r. 2005.
  Rozdiel medzi predajnou a nadobúdajúcou cenou je 50 000€.
  Moja otázka: sme oslobodení od dane? Ak nie akú daň budeme platiť a čo v prípade že peniaze investujeme do novej nehnuteľnosti?

 13. Viera J. says:

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať ,či musím platiť daň a podať daňové priznanie, za tohtoročný predaj pozemku? Pozemok som zdedila v r. 2005.Nebývam na adrese obce, v ktorej sa pozemok nachádza. Ďakujem a prosím odpoveď.

 14. Marta P says:

  Prosim Vas poradit.
  Rodicia mne so sestrou darovali dom.Darovacia zmluva je vystavena od 12.05.2011.Dom bol vedeny na vecne bremeno.Vecne bremeno sa zrusilo.A nato 31.08.2015 sme dom predali za 45000eur.Dom nebol finacne ohodnoteny.V dome sme boli od narodenia,cize aj po darovani domu od rodicov.Som povinna so sestrou zaplatit dan z predaja domu?Ja som na invalidnom dochodku niesom oslobodena od platenia dane z predaja?Ak nie, kto nim je?

  • Marta P says:

   Chcem este dodat,ze sme kupili dom 02.09.2015 za 51000eur.Cize peniaze za darovany dom sme investovali do kupy domu.aj tak musim so sestrou zaplatit dan z predaja darovaneho domu?
   Za odpoved dakujem!

 15. Helena says:

  Dobrý deň,
  v marci 2014 som po bratovi zdedila nehnuteľnosť (byt).V rozhodnutí o dedičstve bola nehnuteľnosť ohodnotená na sumu 16 000 €. V máji 2014 som túto nehnuteľnosť predala za ohodnotenú cenu 16 000 €. Musím podať daňové priznanie a zaplatiť daň z predaja tejto nehnuteľnosti?
  Ďakujem

 16. Milan Cibuliak says:

  Otec zomrel v marci. 2012 pri pozostalosti mama dala prepísať byt na brata a mna s tým,že tam bude mať doživotné právo bývať,teraz mama v auguste.2015 zomrela my sme byt predali,no a teraz by som chcel vedieť dokedy,alebo či vôbec máme zaplatiť dan z predaja bytu?Ďakujem.

 17. Marian Kohút says:

  Prosím Vás, musím podať daňové priznanie na daňový úrad aj v prípade, že som pri predaji nehnutelnosti splnil podmienky oslobodenia od dani z príjmu? Nehnutelnosť som predal v roku 2015. Ďakujem.

 18. katarina says:

  dobry den,prosim Vas, mama zdedila po jej mame pozemky a hory, vsetko je to v urbare a komposesorate, musi platit za dedicstvo dane?dakujem

 19. Jozef a Viera says:

  Rekreačnú chatu som kúpil 3.8.1977 za 50.250 korún. Na pozemok mám LV, na chatu som LV zabudol vyžiadať. Chatu musím pre chorobu predať LV na pozemok a stavbu mám až od 26.11.2015 Čo mám urobiť, čo a prečo budem platiť daň z predaja?
  Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *