HN – Stavebné materiály zostanú naďalej lacné

Hospodárske noviny – Martin Kóňa

11.2.2010

Lacnejšiu výstavbu nového rodinného sídla vám nezabezpečí len nižšia cena prác, ale aj výhodnejší nákup stavebných materiálov. Kvôli kríze a s ňou…

 

Lacnejšiu výstavbu nového rodinného sídla vám nezabezpečí len nižšia cena prác, ale aj výhodnejší nákup stavebných materiálov. Kvôli kríze a s ňou súvisiacemu nižšiemu dopytu klesli ceny väčšiny z nich priemerne o desať až 20 percent, ale niektoré aj viac. A na podobných úrovniach by teoreticky mali zostať ešte celý tento rok.

Hore zatiaľ nepôjdu

 

Už dávno sú preč časy ako v roku 2007 či 2008, keď výrobcovia nestihli uspokojovať vysoký dopyt aj napriek vysokým cenám a stavebníci na dodanie niektorých materiálov čakali nezriedka týždne či mesiace. Na „vine“ bol stavebný boom aj teplé zimy, kedy dopyt nepoľavoval a producenti sa tak nestihli predzásobiť. Kríza na trhu však všetko zmenila, väčšina stavebných materiálov klesla o desať až tridsať percent. „Investori si, samozrejme, začali už vyberať materiál, ktorý je cenovo lacnejší. Hlavné nosné materiály ako tehla, pórobetónové tvárnice, inštalačný materiál klesli v minulom roku a držia sa stále na tej istej úrovni. Možno ešte budú klesať,“ hovorí Vladimír Beňo zo stavebnej firmy Sasmos-Beňo.

 

Na nízkych cenách surovín potrebných na výstavbu rodinného domčeka by sa tento rok nič nemalo zmeniť. „V posledným mesiacoch roka 2009 došlo k stabilizácii cien cementov, betónov i kameniva, rovnako ako aj cien vstupných materiálov. Stabilizované ceny sa dajú čakávať aj v tomto roku,“ hovorí riaditeľ segmentu betón spoločnosti Holcim Slovensko Patrik Polakovič. „V roku 2010 sa nedá očakávať masívnejšia výstavbe najmä v súkromnom sektore. Z tohto dôvodu sa nedá očakávať ani výraznejšia zmena cien stavebných materiálov. Na druhej strane v prípade rozbehnutia infraštruktúrnych projektov je možné očakávať zvýšený dopyt po základných stavebných materiáloch.“

 

Lacnejšie varianty

 

Menej bolestivé náklady na výstavbu však dnes nesúvisia len s nižšou cenovou hladinou na trhu. Podľa skúseností stavebníkov si ľudia viac vyberajú a populárnejšie sú menej finančne náročné možnosti. Týka sa to najmä rôznych obkladov a súčastí domu, ktoré sa montujú najmä v posledných fázach – keď je s peniazmi spravidla najväčší problém. „Na trhu sa viac presadzuje lacnejší materiál, ktorý je však nižšej kvality,“ potvrdzuje Beňo.

 

Vlani bolo pomerne častou praxou chodiť nakupovať stavebné materiály do Maďarska, aj v súčasnosti sú stále populárne veľkosklady v poľskom prihraničí. Podľa Milana Hrica z realitnej siete Century 21 sa pomaly stierajú aj rozdiely medzi jednotlivými regiónmi Európskej únie a globalizácia lokálnych výrobcov stavebných materiálov prispela k štandardizovaniu cien. „Lokálna cena môže byť rozdielna maximálne o cenu prepravných nákladov voči cene v širšom regióne. Výhľadovo v roku 2010 nepredpokladáme prepad v tejto oblasti,“ vysvetľuje. (mk)

 

V poslednom čase zlacneli

 

– tehliarske výrobky

 

– strešné krytiny

 

– polystyrén

 

– plastové okná a dvere

 

– stavebné stroje a zariadenia

 

 

URL| http://Reality/c1-40474590-stavebne-materialy-zostanu-nadalej-lacne

 

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *