HN – Z novostavieb sa predáva len polovica

15.4.2010    Hospodárske noviny

Miroslav Hargaš

V hlavnom meste sa úspešne predávajú len nové byty s cenou dvetisíc eur a menej za štvorcový meter.

Bratislava – Dvetisíc eur za štvorcový meter bratislavskej novostavby údajne nie je veľa. Podľa predstaviteľov realitného biznisu sa tak cena nových bytov v Bratislave ustálila na hladine, ktorá je akceptovateľná pre všetky strany. Napriek tomu sa však v hlavnom meste dobre predáva len približne polovica projektov. Oživenie v posledných mesiacoch, o ktorom realitky hovoria, je teda len vecou tých developerov, ktorí prijali pravidlá trhu. „Konečná cena nového bytu dvetisíc eur za štvorcový meter je cena, ktorú trh prijal, je akceptovaná kupujúcim, bankami aj developermi,“ povedal na včerajšej konferencii organizovanej firmou Stavebné fórum.sk Filip Žoldák zo spoločnosti Lexxus.

Bytov je nadbytok Ceny, ktoré sú najčastejšie ochotní akceptovať kupujúci v iných mestách, sú podstatne nižšie než v hlavnom meste. Podľa Andrey Leštákovej, riaditeľky realitnej kancelárie RE/MAX Fair, sa v Banskej Bystrici novostavby takmer vôbec nepredávajú, keďže kupujúci nie sú ochotní akceptovať navrhované ceny, ktoré sa pohybujú do 1 400 do 1 650 eur za štvorcový meter. „O bývanie za tieto ceny nie je záujem, keďže sú to byty, ktoré ostali v ponuke spred približne jedného až dvoch rokov. Nie sú už tak polohovo ani dispozične zaujímavé,“ tvrdí Leštáková.

Kupujúci sú tu podľa nej ochotní dať zväčša maximálne 900 eur za štvorcový meter dvojizbového bytu a približne 800 eur za trojizbák. Samozrejme, v závislosti od lokality a kondície bytu.

O niečo vyššie ceny reálne platia za novostavby Žilinčania. Najlepšie sa tu darí predaju nehnuteľností, ktoré developeri ponúkajú za cenu do 1 400 eur za štvorcový meter v závislosti od projektu. „Čo sa týka novostavieb, momentálne je v Žiline približne 700 nových nepredaných bytov za ceny od 1 190 do 2 784 eur za štvorcový meter s daňou,“ vraví Peter Gordík z Realitnej kancelárie RED v Žiline. Z hľadiska nepredaných bytov má najväčšiu zásobu hlavné mesto. Podľa Lexxusu si tu mohli záujemcovia o bývanie na konci minulého roka vyberať až z dvoch tisícok voľných novostavieb, pričom toto číslo by malo pomaly rásť. Podľa nedávneho prieskumu realitnej kancelárie REB Real Partners však je v hlavnom meste developermi nepredaných viac ako 3 200 bytových jednotiek. „Zo 114 až 115 projektov sa predáva približne polovica,“ povedal Žoldák.

Nedôvera stúpa Hoci realitné agentúry už tento rok začali prinášať informácie o zvyšovaní medziročného predaja, proti snahám maklérov hrá fakt, že nedôvera kupujúcich voči službám realitiek pomaly rastie. Ukázal to napokon aj prieskum spoločnosti Century 21. „Až 85 percent ľudí nedôveruje realitným maklérom,“ tvrdí Daniel Bilý, generálny riaditeľ Century 21 Slovakia. Tento fakt sa navyše odráža aj na celkovom podiele transakcií realizovaných cez realitných maklérov, ktorý je v našich podmienkach podstatne nižší než na vyspelých trhoch vo svete. Napríklad vo Veľkej Británii sa realitky podieľajú na všetkých obchodoch 90 percentami a v Kanade stoja až pri 95 percentách transakcií.

 

Ceny novostavieb (v euro*)

Bratislava      1 949

Banská Bystrica 1 398

Košice          1 050

Nitra           1 322

Prešov           820

Trenčín         1 616

Trnava           779

Žilina          1 267

Zdroj: Trh.sk  *euro za m2

 

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *