HN – Problematika štartovacích bytov na Slovensku

Hospodárske noviny na stretnutí s Generálnym riaditeľom siete CENTURY 21 Slovakia p. Danielom Bilým pre Vás zisťovali stav štartovacích bytov na slovenskom realitnom trhu:

1) Zmenila sa podľa Vás ponuka štartovacích bytov v krajských mestách, ktoré Vaša realitná sieť zastrešuje?

Projektov zaoberajúcich sa čisto štartovacími bytmi je stále v ponuke dosť málo. Treba však povedať, že projekty s čisto štartovacími bytmi nevyzerajú dobre a rýchlo sa z nich stávajú skôr ubytovne. Štartovacie byty sú výsledkom dispozičnéo riešenia developerského projektu, kde automaticky vzniká 15 – 20% takýchto bytov.

Zatiaľ sme sa ani nestretli s projektami v okresných mestách, ktoré by sa čisto zaoberali štartovacímy bytmi. V Bratislave je situácia iná.

2) Aké sú hlavné výhody a nevýhody štartovacích bytov?

Výhoda štartovacieho bytu je hlavne v orientácií na cenu, nevýhodou takéhoto domu je skutočnosť, že vyzerá skôr ako ubytovňa a nie ako kvalitný projekt.

3) Na čo by si mali dať pozor kupujúci pri štartovacom byte?

Práve na to, aby projekt nepôsobil ako ubytovňa, ale dom na bývanie. Následne práve takéto byty strácajú na cene a sú teda ťažšie predateľné, keď sa majiteľ rozhodne vymeniť byt za väčší.

4) Vedeli by ste kupujúcemu poradiť nejakú alternatívu voči štartovaciemu bytu?

Ak niekto v horizonte 2 rokov vie, že bude chcieť vymeniť byt za väčší, je rozumnejšie počkať v prenájme, pretože je viac než isté, že cena štartovacieho bytu sa nebude až tak veľmi hýbať smerom hore a tým pádom nie je istý ani zárobok. Skôr môže vzniknúť strata pri projektoch, ktoré sa zmenia na ubytovne.

5) Môžete uviesť príklady štartovacích bytov – s menom projektu, s konkrétnou výmerou a cenou.

Naša spoločnosť neponúka v súčasnosti čisto projekt, ktorý je orientovaný na štartovacie byty. Skôr sú to projekty, ktoré v sebe zahŕňajú jedno alebo dvojizbové byty.

Príspevok bol vložený Press. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

One Response to HN – Problematika štartovacích bytov na Slovensku

  1. byt says:

    a mozu sa davat do prenajmu ked ho dostanem na dobu neurcitu od mesta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *