Jarné číslo magazínu CENTURY 21

magazin201401_Page_01Všetci zažívame novú dobu, pokračujúcu globalizáciu, internet, nového prezidenta. Slovensko prestáva byť ostrovom a naša ekonomika je priamo závislá od vývoja ekonomiky vo svete. V posledných mesiacoch evidujeme zvýšený záujem kupujúcich skoro o všetky typy nehnuteľností. V menších mestách dokonca dopyt prevyšuje súčasnú ponuku.

Oživuje sa výstavba nových bytov spred krízového obdobia. Situácia na realitnom trhu sa pomaly dostáva do normálu a nikto ju už nemôže nazývať krízovou. Sú určité pochybnosti a nejasné vyhliadky ako to bude v budúcnosti, ale to je v poriadku. Skôr by som sa obával situácie, keď by všetko vyzeralo ružovo ako v obdobiach socialistickej päťročnice. Stále považujem kúpu nehnuteľnosti ako najvhodnejšiu dlhodobú investíciu pre širokú verejnosť. 

To, čo sa deje v týchto dňoch u našich východných susedov, je znepokojujúce a nedá sa ani odhadnúť, aký dopad to môže mať na slovenský realitný trh. Určite budete so mnou súhlasiť, že je dobré, že Slovensko patrí do vyspelej časti Európy a nemusí prežívať hrozbu občianskych nepokojov. Od nežnej revolúcie ušiel každý kus osobnej cesty bez ohľadu na to, kto tu vládol. Mam pocit, že prechádzame dobou normalizácie a systemizácie. To sa čiastočne deje aj na poli realitných kancelárií. Pravidlá na realitnom trhu síce nereguluje vláda ani špeciálny zákon, ale zákazníci začínajú rozumieť tomu, čo by mali od svojich realitných maklérov požadovať. Ale stále je čo zlepšovať. Ako jednu z úloh CENTURY 21 vidím v naučení zákazníka tomu, čo by mal po realitnom maklérovi požadovať.

Zamýšľal som sa nad tým, prečo sa realitným kanceláriám na Slovensku za 25 rokov nepodarilo nastaviť kvalitný realitný štandard. Je to veľmi podobné ako so slovenskou politikou. Všetci sme deťmi a učíme sa príkladom. A dobrých príkladov je stále málo. Medzi nami je málo lídrov, ktorí dokážu presvedčiť ostatných o tom, čo je správne. Ukázať im, ktorým smerom by sa mali vydať. Často ale ten iný smer je ťažší a tŕnistejší tak ako to už býva vo všetkom. Aj preto v tomto magazíne venujeme priestor práve témam čo by mal zákazník po svojom maklérovi žiadať, čo by malo byť štandardom realitných služieb, prečo výhradné resp. exkluzívne zastupovanie pri predaji nehnuteľnosti môže byť pre klienta výhodné a kedy je zase lepšie, aby si nehnuteľnosť majiteľ predával sám. V právnej poradni sa venujeme problematike nástrah pri predaji nehnuteľnosti.

Realitný biznis je stále zaujímavým a perspektívnym podnikaním. Ani v čase internetu sa neočakáva, že by táto profesia zanikla, práve naopak. Ak vás zaujíma oblasť realitného podnikania a rozhodujete sa, či by to pre vás mohlo byť vhodné, odporúčam vám navštíviť profesijnú stránku www.karieramaklera.sk. CENTURY 21 je odborným garantom tejto profesijnej stránky. Nájdete tam odborné vzdelávanie maklérov a rôzne kurzy zadarmo. Pripravujeme aj semináre, ktoré budú zamerané na predaj prípadne kúpu nehnuteľnosti. Semináre budú informovať širokú verejnosť o postupe a zvyklostiach, s ktorými sa každý kupujúci alebo predávajúci stretne.

Prajem nám všetkým veľa slnka a dobrého nového prezidenta.

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený 21magazín. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *