Makléri CENTURY 21 na Slovensku predali medziročne o 61% nehnuteľnosti viac

Sieť realitných kancelárií celosvetovej značky CENTURY 21 zvýšila v júni medziročne svoj obrat o viac ako 61%. Na podrobnosti sme sa opýtali generálneho riaditeľa Daniela Bilého:

rekordne cislaČo stojí za týmto úspechom?

Od začiatku roka sú na trhu samé pozitívne makro-ekonomické informácie. Realitný trh ako celok v  posledných 12-tich mesiacoch výrazne ožil. Je to ako prílivová vlna a my  na tejto vlne „surfujeme“. Aktuálny stav na realitnom trhu je veľmi pozitívny.

Myslíte si, že je to len pozitívnym trhom?

Určite áno, keď celý trh rastie tak to má vplyv aj na nás. Otázka je, koľko rástol trh a koľko sme rástli my. A nám sa rozhodne darí rásť rýchlejšie ako celému trhu. Dôvodom rýchleho rastu je firemná stratégia, ktorá je postavená predovšetkým na kvalite a úrovni služieb, ktoré naši makléri poskytujú.  Ukazuje sa, že systém práce, školenia a kvalitný výber nám pomáhajú dosahovať naše ciele.

Čo je ale takým, hlavným cieľom?

V tom máme úplne jasno. Chceme zmeniť spôsob akým sa na Slovensku poskytujú realitné služby. Ja sám pracujem v realitách už od roku 1996. A stále nie som spokojný s tým, čo sa deje na trhu. Niekto si myslí, že by štát mal urobiť poriadok ale ja si myslím, že poriadok musí urobiť kvalitná konkurencia. A my, chceme byť príkladom našej konkurencii, ako sa má správne robiť realitný servis.

Ako dlho ešte potrvá tento rastúci trend?

280x28_10 Tak na túto otázku sa nedá spoľahlivo odpovedať. Ale pokiaľ budeme vychádzať z makro-ekonomickej situácie tak to zatiaľ vyzerá, že nasledujúcich 12 mesiacov bude situácia veľmi podobná tej súčasnej. Nezamestnanosť sa začína blížiť k historickému minimu, máme historicky najnižšie úrokové sadzby, reálne príjmy domácností rastú. A samozrejme aj kvantitatívne uvoľňovanie peňazí ECB sa musí nejak prejaviť. Jednoducho povedané dnes je na trhu viacej peňazí ako to bolo pred niekoľkými rokmi. A spotrebitelia už nechcú viac spotrebovávať ale chcú peniaze bezpečne investovať.

Čo ovplyvňuje či ceny budú rásť alebo klesať?

Všetky ukazovatele ktoré som spomínal, priamo úmerne ovplyvňujú ceny. Ak tieto ukazovatele budú meniť svoj smer, tak to bude mať vplyv na kúpy schopnosť a ceny budú klesať. Ceny ovplyvňuje ponuka a dopyt. Takže aj samotná výstavba nových bytov má na ceny vplyv. Ale v konečnom dôsledku sme závislí na vývoji európskej ekonomiky, ktorá je zasa závislá na vývoji tej globálnej. Momentálne môžeme povedať, že evidujeme rast cien vo všetkých regiónoch Slovenska.

Je to zasa realitná bublina?

hladamepravevasNie, nemyslím si, že to je realitná bublina. Realitná bublina znamená, že ľudia kupujú niečo čo vo všeobecnosti nemá vnútornú hodnotu v lokalitách, ktoré nie sú prémiové.  A v konečnom dôsledku reality sú hlavne o lokalite. Najlepšie lokality nikdy nebudú vykazovať ekonomickú logiku. Bublina 2008 pochádzala z USA kde ľudia mali 3 hypotéky. My sme v tejto veci konzervatívni a nechceme sa zadlžovať. Trh na Slovensku od roku 2008 stagnoval a toto je len korekcia.

Čo by ste odkázal záujemcom, ktorí by sa radi zviezli na tejto vlne.

Najprv si musia sami odpovedať na základnú otázku, či považujú realitný trh za dobrý biznis. Ja si už viac ako 20 rokov myslím, že bývanie je niečo čo tu bude stále aj keď sa zmení celý svet. Ak premýšľajú rovnako, mali by začať premýšľať ako na tom zarobiť.

Ak majú kapitál, managerské schopnosti a podnikavého ducha,  tak by som im doporučil otvoriť si vlastnú realitnú kanceláriu. A aby neobjavovali koleso a zároveň znížili svoje podnikateľské riziko tak by mali uvažovať o franšízingovom koncepte. Pretože sám viem, že nie je nič lepšie ako dobrá rada. Pre viac informácií odporúčam tento odkaz.

Ak sú viacej obchodne orientovaní a nemajú kapitál ale chcú sa zviesť na našej prílivovej vlne tak by som im odporučil aby popremýšľali o zmene kariéry. A budem sa zasa opakovať, ale nič nie je lepšie ako keď Vás niekto naučí ako správne robiť realitný biznis. Všetci sa musíme učiť od úspešných a CENTURY 21 je v realitnom biznise úspešne viac ako 45 rokov. Svoje skúsenosti neustále vkladá do školení pre svojich maklérov. Preto všetkým,ktorí chcú zmeniť svoj pracovný ale aj osobný život k lepšiemu, ktorí si chcú plniť svoje sny, túžby a životné ciele odporúčam navštíviť stránku www.karieramaklera.sk.

Ďakujeme za rozhovor.

O CENTURY 21 Slovakia

CENTURY 21 je silná, energická spoločnosť pôsobiaca na realitnom trhu. Od jej vzniku v roku 1971 sa celosvetová sieť CENTURY 21 stala najväčším poskytovateľom realitných služieb na svete. Vo viac ako 7000 nezávisle vlastnených realitných kanceláriách pracuje takmer 100 tisíc profesionálov v takmer 73 krajinách sveta, ktorý každý deň obslúžia milióny zákazníkov na celom svete. Vo všetkých aspektoch je značka CENTURY 21 vnímaná ako Zlatý štandard na realitnom trhu.
Príspevok bol vložený C21 Udalosti, Pre maklérov, Pre predávajúcich, Press. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *