NH – Ceny nájmov klesli aj o pätinu

Sprístupnenie hypoték a oživenie realitného trhu je dobrá správa aj pre tých, ktorí si zatiaľ byt kupovať nechcú a uspokoja sa s bývaním v cudzom. Oproti stavu spred roka, keď si muselo bývanie kvôli odmietavému postoju bánk prenajímať oveľa viac ľudí ako dnes, ceny vo viacerých lokalitách dosť klesli. Najvyhľadávanejšie sú jedno- a dvojizbové byty vo veľkých mestách.

Luxus výrazne zlacnel
„Z dlhodobého hľadiska ceny prenájmov klesli, avšak sezónne, hlavne pred letom v Bratislave mierne stúpli. V priemere môžeme hovoriť, že prenájom dvojizbového bytu v Bratislave klesol v priebehu roka v niektorých prípadoch až o 20 percent,“ hovorí Milan Hric z realitnej siete Century 21 Slovakia. Ako však upozorňujú ľudia z trhu, aj tu treba rozlišovať. Podľa Daniely Danihel Rážovej zo spoločnosti Bond Reality výrazne poklesli najmä ceny nájmov drahých a veľkých nehnuteľností, kým malé a lacné prenájmy sa obchodujú rýchlo. „Zákazníkmi sú najčastejšie slovenskí záujemcovia. Zahraniční klienti – najmä študenti si najčastejšie prenajímajú byty v centre alebo v novostavbách v širšom centre v priemernej cene podľa veľkosti bytu od 450 do 650 eur mesačne.“

Najviac idú malé
Podľa skúseností Veroniky Nekolovej z realitnej kancelárie Columba sa najviac prenajímajú jedno- a dvojizbové byty. Študenti niekedy siahajú aj po väčších nehnuteľnostiach a náklady na ne si delia medzi sebou. „Maximálna cena 1-izbového bytu je 350 eur. Najvyhľadávanejšie bratislavské lokality sú Ružinov, širšie centrum a začiatok Petržalky,“ hovorí .

Záujem o prenájom je vo všetkých univerzitných mestách a väčších sídlach, kde sú pracovné príležitosti. Aj v tomto prípade možno hovoriť o silnej sezónnosti. „Samozrejme najväčší nápor na prenájom bude v mesiaci september, ale aj v súčasnosti si niektorí študenti dohovárajú byty na prenájom. Ceny sa odvíjajú od lokality a stavu prenajímanej nehnuteľnosti,“ hovorí Milan Mlčal z banskobystrickej realitky Re/Max fair.

 

Zdroj: http://hnonline.sk/c1-45306110

 

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *