NH – Ceny prenájmu bytov už neprekvapia

Za bývanie v prenajatom byte už nezaplatíme viac. Po turbulentnom období minulého roka, keď slabý predaj novostavieb ovplynil aj ceny prenájmu, sa situácia stabilizovala. Nemala

by sa meniť ani na jeseň, keď prenájmy tradične zdražujú. O niečo menej však stále môžu zaplatiť nájomníci v luxusných bytoch, ktoré spomedzi všetkých segmentov doposiaľ zlacneli najviac. „Ceny zhruba do februára klesali a momentálne sú takisto, ako pri predaji nehnuteľností, stabilizované. V prípade drahších a luxusnejších rezidencií ceny stále mierne klesajú, pretože je výraznejšia ponuka, ako dopyt,“ tvrdí Andrej Churý, riaditeľ realitnej kancelárie RE/MAX – Elite.

Mladí sú v prenájme
Prenajímatelia dvoj- a trojizbových bytov v jednotlivých regiónoch Slovenska však počas posledného roka manipulovali s cenami rozdielne. Kým napríklad v Trnave sa musel trh očistiť od neúmerného zvýšenia cien v minulosti takmer 15-percentným poklesom, prenájom v Trenčíne zdražel. Príčinou je nedostatok nájomných bytov a vysoký dopyt spôsobený náborom pracovníkov taiwanského investora AU Optronics. V Banskej Bystrici zase vyhnal ceny nahor až o pätinu nízky prírastok nových nehnuteľností.

„Bývanie v podnájme je častejšie najmä v hlavnom meste, kam prichádzajú za prácou mladí z ostatných regiónov Slovenska,“ vraví Dávid Dereník, makroanalytik UniCredit Bank Slovakia a dodáva, že hypotékam tu neprajú až dvojnásobné ceny nehnuteľností v porovnaní so zvyškom Slovenska. Keďže mzdy sú v Bratislave len o polovicu vyššie, mnoho mladých ľudí sa do kupovania neponáhľa. „Ak dnes mladí ľudia nie sú priamo nútení riešiť otázku bývania, riešia skôr otázku zamestnania. Situáciu preto častejšie riešia formou prenájmu a podnájmu, ktoré im oproti vlastnému bývaniu dáva oveľa väčšiu mobilitu v pracovnej oblasti,“ myslí si realitná analytička Veronika Komorníková. Podľa Daniela Bilého, generálneho riaditeľa siete realitných kancelárií CENTURY 21 Slovakia sa dá dokonca hovoriť o vekovej hranici ktorá oddeľuje prenájom od hypotéky. „Vo všeobecnosti mladí nad 28 až 30 rokov uprednosťnujú už viac kúpu nehnuteľnosti. Do 28 rokov viac zaznamenávame záujem o prenájom nehnuteľností,“ hovorí Bilý.

Viac žiadostí aj odmietnutí
Hoci banky ohlasujú až niekoľkonásobný nárast poskytnutých hypoték oproti minulému roku, ľudia z realitného biznisu hovoria aj o ťažšie splniteľných podmienkach. „Zaznamenali sme viac požiadaviek o hypoúver, no aj viac odmietnutí klienta zo strany banky,“ podotkol Bilý.

 

Zdroj: http://hnonline.sk/podniky/c1-44831440-ceny-prenajmu-bytov-uz-neprekvapia

 

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *