NH – Daniel Bilý – Nebuďme nepriateľmi štátu!

22.4.2010    HN

Zjednávanie cien na Slovensku nemá takú tradíciu ako v iných krajinách. Zato v disciplíne „frflanie na vysoké ceny“ patríme jednoznačne medzi svetovú…
Zjednávanie cien na Slovensku nemá takú tradíciu ako v iných krajinách. Zato v disciplíne „frflanie na vysoké ceny“ patríme jednoznačne medzi svetovú špičku. Prím držia nepochybne bývanie a nehnuteľnosti a každý, kto kupuje, by chcel minimálne o 50 % nižšiu cenu. Je na Slovensku naozaj drahé bývanie? Čo by sa stalo, keby ceny nehnuteľností klesli o 50 percent? Uvažoval niekedy niekto nad tým?

Dovolím si otvorene povedať, že tí, ktorí kričia, aby ceny nehnuteľností klesli, si ani v najmenšom neuvedomujú, čo robia. Veď stačí sa nad tým zamyslieť. Trh s nehnuteľnosťami tvorí podstatnú časť ekonomiky štátu. Čo by sa teda stalo, keby sa znížili ceny?

Jednoduchá odpoveď – štvrtina obyvateľstva by krachla na hypotékach, developeri by skrachovali tiež, banky by to riadne naštvalo a tí, čo si chceli kúpiť nové bývanie, by sa mohli nasťahovať naspäť k svojim rodičom, alebo si prenajať bývanie za „primerané“ ceny. Veď, keď sa nedá primerane predať, musí sa dať aspoň kompenzačne prenajať. V konečnom dôsledku, jednoducho povedané, podrazili by sme nohy sami sebe.

Kým si nebudeme vážiť hodnotu nehnuteľností a budeme čakať, že ceny budú v budúcnosti nižšie, utopíme sa vo vlastnej nedôvere v budúcnosť. Nemyslím tým, aby sme kupovali za prehnane vysoké ceny alebo za každú cenu, no nehnuteľnosti nie sú spotrebným tovarom ako napríklad autá. Samozrejme, cenu by sme mohli stanoviť aj na základe ekonomických prepočtov výnosovej metódy, ktorá je nepriamo úmerná úrokovej sadzbe. To by však znamenalo, že pri dnešných sadzbách by ceny mali byť vyššie ako pred krízou. Je teda len na nás, akú cenu budeme považovať za adekvátnu, dôležité však je, aby sa nestalo, že cena v budúcnosti extrémne klesne. Stali by sa z nás totiž priami nepriatelia štátu a ekonomiky ako takej.

 

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *