NH – Nárast ani pokles cien bytov už nečakajte

Trh s bytmi sa konečne rozbehol. Ak banke preukážete stabilný príjem a nemáte problémy z minulosti, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete hypotéku na bývanie podľa vašich realistických predstáv. Ak ste svoj vysnívaný byt či dom už našli, špekulovať netreba. Drvivá väčšina nami oslovených odborníkov sa zhoduje, že ceny sa stabilizovali a ak sa do konca roka nič mimoriadne nestane, s výraznými výkyvmi smerom nadol či nahor sa nestretneme.

Záujem rastie
Oživenie trhu sa netýka len Bratislavy či Košíc, ale prakticky každého regiónu v krajine. „V porovnaní s predošlým rokom môžem povedať, že predaj stúpol o cca 30 percent,“ hovorí Milan Mlčal z banskobystrickej realitky Re/Max Fair. Dôvod je prostý, vo väčšine väčších miest nie je problém s prácou. V Bratislave je podľa správ z trhu záujem najmä o jedno- a dvojizbové byty, najmä v širšom centre mesta s dobrým pomerom ceny a dostupnosti. V iných regiónoch zas najviac „idú“ trojizbové byty, ktoré si kupujú najmä mladé rodiny. Ide najmä o krajské sídla. „Menšie mestá majú hlavne problémy s ponukou nehnuteľností, pretože predávajúci nie sú ochotní akceptovať ceny na súčasnej úrovni a tak radšej vyčkávajú,“ hovorí Milan Hric z Century 21 Slovakia. „Trh je už dlhší čas stabilizovaný a nárast cien bude kopírovať infláciu, teda ani prudký nárast cien nehnuteľností neočakávame,“ dodal.

Zjednávajte
Pokles cien je možný najmä pri bytoch a domoch, ktorých majitelia stále trvajú na predkrízových cenách. Ak budú chcieť predať, budú musieť svoje nároky znížiť. „Týchto ponúk je na trhu stále dosť, ale pokiaľ je reálna cena nehnuteľnosti, klienti kupujú a obchody sa bez problémov realizujú,“ hovorí riaditeľka spoločnosti BondReality Daniela Danihel Rážová. „Reálni predávajúci predajú, reálni kupujúci kúpia, tí, čo požadujú vysoké ceny budú vyčkávať a skôr či neskôr alebo cenu znížia alebo nehnuteľnosť radšej prenajmú. Tento rok neočakávame výraznejšie poklesy ani nárasty.“

Napriek tomu, že cenové hladiny sa už viac-menej utriasli, stále nie je na škodu skúsiť stlačiť cenu nadol. Podľa Veroniky Nekolovej z realitnej spoločnosti Columba sa dá v individuálnych prípadoch stále dohodnúť aj na 10-percentnej zľave, najmä pri starých bytoch. „Handrkovať“ sa oplatí aj pri nových nehnuteľnostiach. „Samozrejme, zákazníci čakajú možnosť zjednávania. Developer však očakáva aj zo strany zákazníka dôvod na zľavu, čo môže byť rýchla platba alebo platba v hotovosti,“ hovorí partner Galérie Novostavieb Boris Škoda.

Jeseň prinesie možnosti
Aj keď sa situácia pomaly dostáva do rovnováhy, stále majú trošku navrch kupujúci. „Ponuka v Bratislave momentálne mierne prevyšuje dopyt. Avšak u dobrých nehnuteľností a pri reálnych cenách je dopyt okamžitý po zverejnení ponuky na realitných portáloch,“ hovorí realitný maklér Re/Max Elite Žaromír Štuk.

Ak márne surfujete po internete a neviete nájsť vhodné bývanie pre seba, alebo naopak byt predávate a serióznych záujemcov je málo, nezúfajte. Koncom augusta sa ľudia vrátia z dovoleniek a aktivita na trhu výrazne vzrastie, zhodujú sa realitní makléri, ktorých sme oslovili. Keďže pribudne záujemcov na strane ponuky aj dopytu, cenami by to nemalo zamávať. „Trh sa určite oživí vďaka bankovémusektoru, ktorý opäť začal poskytovať dostupné hypotekárne úvery. Myslím, že od dna sme sa už v Bratislave odrazili, čo však neznamená enormný nárast cien,“ hovorí Štuk.

 

Zdroj: http://hnonline.sk/c1-45306150

 

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *