NH – Trh sa čistí. Začali sa výpredaje bytov

Podľa Milana Hrica z realitnej kancelárie Century  21 Slovakia sú zľavy len zreálňovaním cien. „Zľavu je možné využívať v krátkodobých horizontoch, z dlhodobého hľadiska komunikovať dobré projekty cez zľavy nie je dobré,“ vysvetľuje Hric. V mnohých prípadoch pritom developeri zlacňujú až pri osobných rozhovoroch.

Developeri sa chcú zbaviť „nechcených“ nehnuteľností.

Bratislava – Developeri pochopili, že ceny niektorých bytov sú nereálne, a začali konať. Projekty ako Jégého alej, Eden park či Dúhová ulica pristúpili v posledných dňoch k 10- až 20- percentným zľavám.
Posledné „kúsky“ „Výrazné zľavy sme ponúkli na byty, ktoré svojimi dispozíciami odpovedali dopytu pred začiatkom krízy,“ hovorí Petra Kopecká, PR manažérka spoločnosti Finep, ktorá stojí za projektom Jégého alej. Bratislavský komplex láka kupujúcich 20-percentnými zľavami, v niektorých prípadoch sa ceny odlišujú aj o 50-tisíc eur. Kopecká však pripúšťa, že zväčša ide iba o veľkometrážne byty.
Podobná situácia je aj pri ďalších projektoch. Ružinovský Eden park pristúpil v poslednom období už k druhej vlne zliav. Kým do polovice mája ponúkal 10-percentné zľavy na vybrané byty, dnes láka 15-percentnými akciami. Aj tie sú však obmedzené. „Rozhodli sme sa pre výraznejšie zľavy len na mezonety a štvorizbové byty v snahe dopredať tento typ bytových jednotiek,“ vysvetľuje Peter Straka, projektový manažér spoločnosti Eden Park Project. „V každom projekte sa nájdu aj ťažšie predateľné byty. Sú buď príliš veľké, na poslednom a prvom poschodí, so zlou orientáciou alebo s nedomysleným pôdorysom,“ odhaľuje dôvody zliav realitná analytička Veronika Komorníková.
Oživením predaja vysvetľujú 10až 18-percentné zľavy v projekte Dúhová ulica. Komplex situovaný v Rovinke pritom zlacňuje celý sortiment. „Zlavnené sú troj- a štvorizbové byty aj domy,“ reaguje Juraj Stareček, projektový manažér Bratislava Building Company.
Zľavy aj v Trnave Zlacňovalo sa aj mimo Bratislavy. „V októbri minulého roka sme znížili ceny bytov, zvýhodňujúc najmä dvojizbové. Pred týždňom sme cenovo zvýhodnili aj trojizbové byty,“ prezrádza nové informácie o projekte trnavského Cassallu Klára Čvikotová zo spoločnosti KP Development. Podľa Milana Hrica z realitnej kancelárieCentury 21 Slovakia sú zľavy len zreálňovaním cien. „Zľavu je možné využívať v krátkodobých horizontoch, z dlhodobého hľadiska komunikovať dobré projekty cez zľavy nie je dobré,“ vysvetľuje Hric. V mnohých prípadoch pritom developeri zlacňujú až pri osobných rozhovoroch.
Motiváciou v zlacňovaní mohol byť aj príchod leta. „V lete sa väčšinou nehnuteľnosti predávali pomalšie, keďže sú ľudia na dovolenkách,“ povedal pre HN Andrej Churý, riaditeľ realitnej kancelárie RE/MAX Elite. Na trhu však panuje pred ďalším priebehom roka mierny optimizmus. „Tento rok nepredpokladám výrazný útlm, pretože trh mal dlhšiu prestávku, a tak sa veľa zameškaného dobieha,“ predpovedá Churý.

O CENTURY 21 Slovakia

CENTURY 21 je silná, energická spoločnosť pôsobiaca na realitnom trhu. Od jej vzniku v roku 1971 sa celosvetová sieť CENTURY 21 stala najväčším poskytovateľom realitných služieb na svete. Vo viac ako 7000 nezávisle vlastnených realitných kanceláriách pracuje takmer 100 tisíc profesionálov v takmer 73 krajinách sveta, ktorý každý deň obslúžia milióny zákazníkov na celom svete. Vo všetkých aspektoch je značka CENTURY 21 vnímaná ako Zlatý štandard na realitnom trhu.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *