Pracovné príležitosti v realitách alebo ako sa stať finančne nezávislý

Na dnešnom pracovnom trhu určite nie je jednoduché uplatniť svoje skúsenosti a schopnosti. Sú regióny s veľkou nezamestnanosťou oproti Bratislave, kde je nezamestnanosť skoro nulová, v ktorej ako sa hovorí, nepracuje len ten komu sa nechce.

Pokiaľ hľadáte alebo sa zaujímate o „zamestnanie“ v realitách, tak vám chceme predstaviť niekoľko možností ako môžete využiť svoje schopnosti v spojení s najúspešnejšou značkou na svete.

Pred tým, než sa rozhodnete pokračovať v čítaní tohto článku je potreba odpovedať na následujúce otázky.

Uprednostňujete viacej podnikanie alebo zamestnanie?

Aby ste dokázali odpovedať, museli by ste mať skúsenosti ako z podnikania tak aj zo zamestnania. Nemôžeme identifikovať výhody len z rozprávania iných. Preto je niekedy vhodnejšie sa zamyslieť aké sú možnosti zárobku. Keď sa opýtame 25 ročných ľudí či veria, že budú v 65. rokoch finančne nezávislí, tak dostaneme jednoznačnú odpoveď: „určite áno“. Ale ako je potom možné, že štatistiky hovoria, že len 5 zo 100 sa to podarí a ostatní sú závislí na podpore štátu alebo rodiny? J

e to celé postavené na definovaní si osobných cieľov- čo od života očakávame. A preto aj odpoveď na otázku „čo je lepšie podnikanie alebo zamestnanie?“ – vychádza z nášho osobného cieľa.

1

Veľa ľudí vidí v podnikaní riziká. Ale čo keď riziko je to, že je vám 50 rokov, venovali ste celý život jednej firme a nakoniec dostanete padáka práve preto, že ste nepotrebný a starý a sú mladší, ktorí vašu prácu u

robia rýchlejšie a lacnejšie? Akú máte potom šancu nájsť si nové zamestnanie? Trh práce sa môže javiť ako nespravodlivý. A práve preto niekto v podnikaní môže vidieť istotu v tom, že váš osud nezávisí od nálady vášho šéfa, alebo závistlivej kolegyne, ale len od vás samotných. Riziko je všade. Aj v zamestnaní máte „istotu“ 3 mesačnej výpovednej lehoty a možno nejakého odstupného. Jediná istota predsa môže byť len vo vás. Len v tom, čo viete. Všetko ostatné je neisté

Predpokladám, že ste na predchádzajúcu otázku odpovedali PODNIKANIE. Tak môžete pokračovať v čítaní.

Považujete realitný biznis za perspektívnu oblasť?

Rozhodli ste sa práve podnikať a teraz je otázka v ktorej oblasti. Možností je veľa. Ale každé podnikanie vyžaduje vstupné investície. Podnikať môžete v službách, v obchode alebo vo výrobe. Výroba je v našich končinách v porovnaní s tvrdou konkurenciou Číny nereálna a vyžaduje veľké kapitálové náklady. Podnikanie v obchode je reálnou voľbou, ale musíte mať dostatočný kapitál na to, aby ste nakúpili veľa tovaru a tak ste získali dobré ceny a museli si veriť, že sa vám tovar nepokazí alebo bude ešte stále v móde. Pokiaľ nie ste špecialista a nechcete lietať každý mesiac do Ázie a extrémne sa zadĺžiť v banke, ostáva vám podnikanie v službách. Takže typické je otvoriť si reštauráciu, veď každý Slovák je presvedčený, že uvarí dobré bryndzové halušky alebo v lepšom prípade si otvorí kaviareň. Vyžaduje si to nemalé investičné náklady, váš obrat je obmedzený a konkurenčná výhoda je väčšinou v tom, že budem variť skoro zadarmo. To znamená, sú tu riziká, ktoré ťažko budete predvídať pokiaľ 20 rokov nepracujete v gastronómii alebo nie ste vášnivý barista.

A teda, veľa ľudí napadne, otvorím si realitnú kanceláriu alebo v lepšom prípade pôjdem podnikať ako realitný maklér pre nejakú realitnú kanceláriu. Výhodou sa javí, že vstupné investície sa v prípade otvorenia domácej realitnej kancelárie blížia nule. Veď čo na to potrebujem? Nakoniec je to tak, že vstupujem do podnikania o ktorom nič neviem a záver je taký, že sa učím na vlastných chybách, čo ma na záver stojí viac peňazí, ako som si myslel na začiatku. A úspešnosť, že prežijem prvý rok je z praxe iba 5 %-10%.

Nechcem vás odhovárať, že podnikanie v realitách je nereálne a neziskové. Keď však stále považujete podnikanie v realitách za perspektívne, tak sa musíte zamyslieť, ako získať konkurenčnú výhodu? Ako sa naučiť podnikať v realitách? Ako eliminovať svoje chyby? Hovorí sa, že múdry sa učí na chybách iných. Preto riešením je franšízing alebo podnikanie v Systéme. Tak ako je najznámejšou firmou vo franšízingu značka McDonald‘s, tak je v realitách najznámejšia práve značka CENTURY 21. CENTURY 21 je svetovým priekopníkom franšízingu v realitách.

CENTURY 21 už viac ako 41 rokov buduje úspešný Systém práce realitných maklérov. Výhodou CENTURY 21 je, že ste od začiatku zaškolený a vedený tak, aby sa minimalizovalo riziko neúspechu. Naše štatistiky hovoria, že u nás po 12 mesiacoch ostáva v biznise 95% kancelárií, ktorým bola poskytnutá licencia. Čo je niekoľko násobne vyššia úspešnosť. Logikou nakoniec je, že práca v Systéme je konkurenčnou výhodou, či už na pozícií realitný maklér alebo na pozícii majiteľ – vedúci kancelárie.

Spolupracovať s CENTURY 21 znamená budovanie realitnej firmy alebo prácu vo svetovej spoločnosti. Pričom stále ostávate sami sebou, nikto vám nebráni v rozlete vo vašom novom podnikaní. Príjmy v realitách v podstate nemajú limit. Vaše príjmy priamo závisia na vašej motivácii. Budujete svoju kariéru a svoje kontakty.

V prípade, že vás tento článok zaujal a uvažujete o podnikaní v realitách, tak viacej informácií ako sa pripojiť k sieti CENTURY 21 nájdete na internetových stránkach www.karieramaklera.sk alebo na fransiza.century21.sk.

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Pre maklérov. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *