Môže maklér realitnej kancelárie CENTURY 21 žiadať úhradu provízie od kupujúceho aj predávajúceho?

V sieti CENTURY 21 používajú makléri zmluvy, ktoré sa uzatvárajú v zmysle ustanovení zákona č.513/1991 Zb. (Obchodný zákonník), tzn. v prípade ak sa maklér poskytujúci svoje služby obom zmluvným stranám (t.j. predávajúcemu aj kupujúcemu) s týmito dohodne, že časť provízie bude uhradená jednou zmluvnou stranou a časť druhou zmluvnou stranou, potom je možné aj legálne, aby mu províziu zaplatili obe zmluvné strany. Nejde totiž o dvojitú úhradu tej istej provízie ale o rozdelenie provízie na dve časti. Takýto spôsob úhrady provízie sa využíva najmä pri väčsích obchodných prípadoch, príp. pri prenájmoch keď sa skladá 1-mesačné nájomné aj depozit prenajímateľovi (aby nebol nájomca zaťažený veľkou počiatočnou úhradou).

Bookmark the permalink.

3 Responses to Môže maklér realitnej kancelárie CENTURY 21 žiadať úhradu provízie od kupujúceho aj predávajúceho?

 1. Reakcia na odpoved says:

  V reakcii na Vasu odpoved – je legalne, ak sa makler nedohodne s oboma zmluvnymi stranami, že časť provízie bude uhradená jednou zmluvnou stranou a druha časť provizie druhou zmluvnou stranou, ale si vypyta proviziu zaroven od oboch zmluvnych stran a to bez toho, aby o tom boli navzajom informovane? Teda kupujuci by si mysleli, ze proviziu hradia predavajuci a predavajuci by si mysleli, ze proviziu hradia kupujuci, t.j. jednalo by sa o dvojitu uhradu tej istej provizie?

  • JUDr. Lenka Rožánková says:

   S kupujúcim a predávajúcim sa uzatvárajú zmluvy osobitne a s každým iná (ide o bežný postup pri sprostredkovaní kúpy/predaja nehnuteľnosti). Keďže kupujúci reaguje na cenovú ponuku, do ktorej je už zarátaná provízia, nie je dôvod, aby bol informovaný maklérom, či si dohodol nejakú ďalšiu províziu od predávajúceho. Jednoducho uhradí celkovú cenu za kúpu nehnuteľnosti predávajúcemu. Na druhej strane predávajúci, ako vlastník ponúkanej nehnuteľnosti si stanovuje predajnú cenu, z ktorej je vypočítaná provízia a tá je k tejto sume pripočítaná. Tu sa môže predávajúci dohodnúť s realitnou kanceláriou, že jej uhradí aj vyššiu ako bežnú províziu z peňazí, ktoré obdrží od kupujúceho, napr. z dôvodu zabezpečenia rýchleho predaja alebo poskytutia ďalších služieb. Je potrebné uvedomiť si, že províziu vždy hradí realitnej kancelárii predávajúci z celkovej kúpnej ceny, ktorú obdržal od kupujúceho (i keď sa to formálne vykonáva formou započítavania provízie voči zloženej rezervačnej zálohe od kupujúceho).

 2. Prosim o odpoved says:

  Dakujem za odpoved, bohuzial mi nie je uplne zrozumitelna. Pretoze v predchadzajucej odpovedi ste uviedli, ze: “….v prípade ak sa maklér poskytujúci svoje služby obom zmluvným stranám (t.j. predávajúcemu aj kupujúcemu) s týmito dohodne, že časť provízie bude uhradená jednou zmluvnou stranou a časť druhou zmluvnou stranou, potom je možné aj legálne, aby mu províziu zaplatili obe zmluvné strany. Nejde totiž o dvojitú úhradu tej istej provízie ale o rozdelenie provízie na dve časti.” ….. Tato veta teda navodzuje pocit, ze rozdelenie provizie medzi obe zmluvne strany, ak sa vopred dohodnu, je legalne, ale dvojita uhrada provizie (teda taka, o ktorej zmluvne strany informovane neboli a makler si bez ich vedomia vypytal proviziu od oboch zmluvnych stran) je nelegalna.

  Prosim teda este raz o jednoduchu odpoved, ci je legalne (zakonne), resp. v sulade so standardami Century21, ak si makler vypyta proviziu nezavisle od oboch zmluvnych stran bez toho, aby o tom boli tieto informovane?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *