SME – Norma? Dobrovoľne

14.4.2010    SME

Európa pripravila normu na podnikanie realitných kancelárií. Je dobrovoľná. BRATISLAVA. Nízka spoločenská prestíž realitných maklérov, vysoké, až 6-percentné provízie, nedostatočná etika v odbore, keď si niektoré realitky medzi sebou kradnú ponuky a vystavia ich bez vedomia majiteľa – to všetko sa podľa Daniela Bilého zCentury 21 odráža na nedôvere, ktorú majú ľudia k realitným maklérom. Riešením by podľa viacerých subjektov mohla byť komora a zavedenie licencií, ako to je v iných krajinách. „Samoreguláca v tomto prípade nefunguje,“ hovorí Bilý. Etický kódex zatiaľ dobrovoľne zaviedli len profesijné asociácie – Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska a Asociácia realitných maklérov.

Sprostredkovanie realitných obchodov je od roku 2001 viazanou živnosťou. Vyžaduje sa vysokoškolské vzdelanie ekonomického, právnického, stavebného alebo architektonického smeru, alebo úplné stredné vzdelanie s maturitou a päť rokov praxe v odbore. O založenie komory sa niekoľko rokov usiluje národná asociácia realitných kancelárií.

Novinkou, no opäť na dobrovoľnej úrovni, je európska norma z decembra. Mala by zjednotiť biznis v realitách natoľko, aby to spriehľadnilo medzinárodné obchody. V slovenčine vyjde v júni. Norma hovorí o tom, aké povinnosti má mať realitka ku klientom, ráta sa s poistením. Stanovuje nevyhnutný rozsah zverejňovaných informácií v inzerátoch, ako aj to, aké plochy môžu byť zahrnuté do údaja o veľkosti bytu.

 

***

 

Aké sú provízie l USA. – 2 až 3 %, l Veľká Británia a Írsko – 1,5 %, l Austrália – 3 %, l Kanada – 3,5%bez spolupráce s iným maklérom, l Česká republika, Slovensko – 4až6%. Zdroj: Century 21

 

O Daniel Bilý

Daniel Bilý, MBA je od roku 2009 generálnym riaditeľom spoločnosti CENTURY 21 Slovakia. Od roku 1998 sa aktívne venuje realitnej činnosti.
Príspevok bol vložený Komentáre. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *