Štatistiky – nevyhnutnosť realitného biznisu

V bratislavskom hoteli Gate One sa dnes koná 6. ročník medzinárodnej odbornej konferencie Návrat realitného optimizmu pod záštitou Stavebného Fóra. Na konferencii sa aktívne predstavili aj zástupcovia CENTURY 21 Slovakia. Práve moderátorom prvého diskusného fóra – Štatistiky a analýzy pre investorov – bol generálny riaditeľ Daniel Bilý.

Účastníci fóra sa zhodli na tom, že štatistiky o realitnom trhu na Slovensku chýbajú. Podľa Mikuláša Cára z Národnej banky Slovenska je chýbajúca legislatívna najdôležitejším faktorom pri vytváraní štatistík. „Práve legislatíva by mala vytvoriť status, aby subjekty vstupujúce do procesu  boli povinné poskytovať údaje do centrálnej databázy, ktoré by mohli byť ďalej spracovávané.“ V súčasnosti existuje na rôznych úrovniach množstvo štatistických údajov, ktoré však sú iba čiastkového charakteru a neozdpovedajú realite. „V tomto smere je najkvalitnejšie zmapovaná Bratislava, no v ostatných mestách chýbajú presné štatistiky, čo môže byť škoda pri získavaní investorov do regónov,“ doplnil Michal Mušák zo Slovenskej Sporiteľne.

V tomto smere Daniel Bilý potvrdil, že práve štatistické údaje sú jedným z najdôležitejších kritérií pri rozhodovaní sa developera (investora) o vstupe do oblasti. Napomôcť by tomu mala aj dostavba diaľničnej infraštruktúry na Slovensku v roku 2016. „Jasným príkladom je východ Slovenska, ktoré v budúcnosti môže očakávať veľký boom v realitnom biznise. Spôsobené to môže byť zlepšenou logistikou napríklad v doprave, čím sa východ Slovenska, priamo napojený na širokorozchodnú ruskú železničnú sieť, môže stat významnou križovatkou pri dovoze tovarov z Číny do Strednej a Východnej Európy. V každom prípade je nevyhnutné vytvoriť vízie pre investorov, ktoré by mali byť postavené na relevantných štatistických údajoch. Vstup developerov do oblasti tak bude podstatne jednoduhší.“

 

O CENTURY 21 Slovakia

CENTURY 21 je silná, energická spoločnosť pôsobiaca na realitnom trhu. Od jej vzniku v roku 1971 sa celosvetová sieť CENTURY 21 stala najväčším poskytovateľom realitných služieb na svete. Vo viac ako 7000 nezávisle vlastnených realitných kanceláriách pracuje takmer 100 tisíc profesionálov v takmer 73 krajinách sveta, ktorý každý deň obslúžia milióny zákazníkov na celom svete. Vo všetkých aspektoch je značka CENTURY 21 vnímaná ako Zlatý štandard na realitnom trhu.
Príspevok bol vložený Komentáre, Pre kupujúcich, Pre maklérov, Pre predávajúcich. Vytvorte záložku trvalého odkazu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *